Дещо з історії

Київський трикутник

Історія нині існуючого Клубу Лідерів бере свій початок з моменту створення та розвитку столичного шкільного самоврядування, а, точніше, з появи Київського трикутника. Саме так з легкої руки столичних журналістів охрестили унікальну не лише для України, а й для Європи загалом трьохсторонню Угоду про співпрацю між Головним управлінням освіти Київської міської державної адміністрації, Об‘єднанням батьків школярів м. Києва та Київською міською радою старшокласників, укладену у жовтні 1998 р.

Вперше в історії європейської освіти на юридичному рівні було визначено й закріплено співпрацю освітян з батьківською і дитячою громадою як рівноправних партнерів. І досі це соціальне явище не має аналогів, хоча позитивний досвід “Трикутника” дивує і надихає.

Відколи батьки й вчителі стали міцною опорою учнівського самоврядування столиці, воно знялося вище буденних шкільних обширів, перетворившись на потужний молодіжний рух.

Проекти, конференції, акції

У межах “Трикутника” розроблена і діє Хартія старшокласників міста Києва, міська “Школа управлінської майстерності” (ШУМ), Бюро Захисту Прав Особистості та “Громадська приймальна” на сайті ГУОН. Було проведено низку резонансних міських конференцій (“Школа XXI століття: погляд старшокласників”, “Діти і телебачення”, “Право і ми”, “Ми і реформа”, “Громадська ініціатива школярів”, “Молодь проти насильства”, “За толерантність”, “Здоров‘я природи – здоров‘я нації”, “Молодь і здоров‘я”, “Я сьогодні – я завтра”). Результатом конференцій стали звернення молоді до владних структур та громади Києва.

За роки існування самоврядування в столиці традиційними стали мистецькі акції “Молодь проти СНІДу”, “Новий рік без самотності”, конкурс старшокласників “Ділова шкільна мода”, конкурси шкільних команд КВК “З посмішкою у XXI століття” (нині, - “Школа гумору”), міжнародні учнівські форуми “Молодіжна ініціатива”, “Конвенція ООН про права дитини: погляд молодих” тощо.

У 2001 р. вийшла друком збірка “Державно-громадське управління освітою” із серії “Столична освіта”, яка стала підсумком довгої і кропіткої праці багатьох однодумців.

Лідерські збори

Традиційними стали в Києві й навчально-оздоровчі збори лідерської майстерності, впродовж яких команди креативно презентують здобутки районних делегацій-учасників та оперативно відображають події у щоденній газеті, яку готує прес-центр.

З 1999 року літні збори лідерів набули статусу міжнародних. Разом із київськими старшокласниками активну участь в них брали школярі та вчителі з міст – членів Міжнародного педагогічного клубу європейських столиць: Будапешта, Бухареста, Варшави, Кишинева, Мінська, Москви, Мюнхена, Парижа, Риги, Таліна, Єревана, Софії, Белграда, Копенгагена.

У 2005 році в “Артеку” відбувся П‘ятий артеківський ювілейний збір лідерів учнівського самоврядування, учасниками якого були старшокласники з м. Москви (Російська Федерація).

Щороку на базі “Артеку”, у рамках проекту “Молодь за здоровий спосіб життя” проводяться Малі Олімпійські ігри для юних киян. Школярі не лише змагаються в основних видах спорту, а й подорожують Кримом, відвідують музеї, готують газети-“блискавки”, обмінюються досвідом.

На зборах лідери організовували творчий вечір “Дружба без кордонів”, патріотичні акції “Солдатська хустина”, “Ліхтарики дружби”, “Діти проти війни”, творчу гру-естафету “Гонка за Лідером”.

Загалом за період з 2001 по 2005 рік в МДЦ “Артек” за програмою “Столична освіта” побувало більше 2 тисяч школярів Києва, які виявили свої лідерські здібності впродовж свого навчання в школі. Чимало з них уже стали амбітними й успішними журналістами, політологами, спортсменами та митцями.

Всеукраїнський збір лідерів

Так успіхи та досягнення столичних лідерів самоврядування, нащадками яких є ми - Клуб Лідерів, надихнули Міністерство освіти і науки України, в якому на той час працював “хрещений батько” київського лідерства Борис Михайлович Жебровський, розвивати цю ідею - провести Всеукраїнський збір лідерів. Так з 2 по 11 вересня 2006 року у Міжнародному дитячому центрі „Артек” за підтримки Міністерства освіти і науки України відбувся Перший Всеукраїнський тематичний навчально-оздоровчий збір лідерів учнівського самоврядування. Як сказано в заяві учасників збору : «Спираючись на досвід роботи учнівського самоврядування у м. Києві, інших містах та регіонах України,…розуміючи необхідність співробітництва учнівських громад всієї України, беручи до уваги роботу, проведену органами учнівського самоврядування столиці,…усвідомлюючи відповідальність за майбутнє України і Українського народу, яке втілене у нас самих і вже сьогодні знаходиться у наших руках,керуючись рішенням Першого всеукраїнського форуму старшокласників, який відбувся 9 вересня 2006 року у Міжнародному дитячому центрі „Артек» … вважати днем створення Всеукраїнської Ради старшокласників України».

29 травня 2007 року відбулася зустріч керівників МОН із головами обласних рад старшокласників Першого Всеукраїнського збору лідерів учнівського самоврядування. У лютому 2009 року відбувся зимовий збір лідерів самоврядування України, почала працювати ШУМ по всій Україні, у великих і малих містах і селах з’являлися паростки учнівського самоврядування. Можливо ще не так голосно вони про себе заявляють, але це ще тільки початок.

Сьогодення

Ми пишаємось тим, що були першими, знаходились на початку розвитку лідерського руху, прикладали зусилля для змін, працювали і розвивались.

Це не останні кроки послідовників нашого київського руху, з якого ми всі вийшли в певний час. І сьогодні, продовжуючи ідею лідерства особистості, здібностей, таланту, бажання змінюватися і змінювати , працювати і вдосконалюватися, допомагати нашим послідовникам, ми також працюємо, втілюємо в життя інші проекти, відстоюємо моральні орієнтири і дотримуємося девізу: «У кожного з нас є шанс- спокійно прожити і піти непоміченим або змінити цей світ». І ми змінюємо!!!